Škola základ života

Škola základ života

Termín
2.10.2024 - 19:00 (středa)
Místo konání
Masarykovo divadlo (kde to je?)
Cena
od 200 Kč
Zakoupit vstupenky
Autor
Jaroslav Žák, Hana Burešová
Divadlo
Divadlo bez debat, Brandýs n. L.
Hrají
Vladimír Vopátek, Miroslav Steiger, Jan Koudelka, Lukáš Vaněk, Marek Jína/Martin Jína, Jan Machač/Lukáš Podškubka, Lenka Kvapilíková, Vendula Castaldo/Lucie Olívie Dvořáková, Hana Ekinovičová, Radek Hrdlička, Josef Podškubka, Václav Steiger, Jana Buzková, Alžběta Pudilová/Adéla Chadziantonidis, Jan Kutil/Evžen Hartman, Standa Čermák, Luboš Laňka
Délka
120 minut - přestávka : Ano
Žánr
Komedie, Muzikál
Režie
Ivana Steigerová
Bezbariérový přístup
Ano

„Co je štěstí? Muška jenom zlatá!“ „Teď vám názorně předvedu, jak se básník stává trpaslíkem.“ „Snědl jsem párek nevalné chuti a přišlo mi zle.“ „Ich habe gesagt!“ Tyto vpravdě kultovní hlášky pocházejí – jak všichni ctitelé české filmové klasiky dobře ví – z legendárního snímku Martina Friče „Škola základ života“. Již méně je známý fakt, že filmový scénář vznikl na základě divadelní komedie, kterou na výzvu E. F. Buriana napsal středoškolský učitel Jaroslav Žák. A ten vycházel z vlastní humoristické prózy Študáci a kantoři, jež se těšila u dobových čtenářů mimořádnému ohlasu. A tak lze dnes říct, že Žákovy neopakovatelné postavičky „študáků“ a „kantorů“ – stejně jako autorovo laskavě ironické vidění školy coby sportovního zápasu – jsou právem nesmrtelné. Ba dokonce lze tvrdit, že dokud bude existovat škola, budou platit i brilantní a hluboce vtipné Žákovy postřehy o ní. Žákova divadelní verze se stala rovněž základem adaptace Hany Burešové; jsou do ní navíc dějově zakomponovány populární písničky třicátých let. S humorem i nadsázkou jsou tu nahlíženy typické školní situace, zobrazující „věčný boj“ študáků a kantorů, mezi nimiž poznáváme povědomé typy a charaktery prostředí nejen školního, ale vůbec českého.

Předprodej vstupenek od 2. 4. 2024 (9:00) v Městském informačním centru na Valdštejnově náměstí v Jičíně a online zde. Poskytujeme slevy ZTP max. 10 ks.

Divadlo včetně baru je otevřeno vždy hodinu před začátkem představení či koncertu, na divadelní představení a koncerty na sezení je přísný zákaz vnášení občerstvení do sálu!


Trailer